OSOBNOSTI A RODÁCI

Hoci Buková nevyniká nad inými obcami regiónu, snáď len svojou prekrásnou prírodou, predsa sa môžeme pochváliť aj slávnymi rodákmi…

Ing. Miroslav Lipár

Miroslav Lipár

Je vedúcim sekcie prevádzkovej bezpečnosti jadrových zariadení, MAAE a v decembri roku 2005 dostal Nobelovu cenu za mier.
Vzdelanie:
Slovenská vysoká škola technická Bratislava, Elektrotechnická fakulta, odbor jadrová energetika, Kandidátske minimum – SVŠT Elektrotechnická fakulta
Pracovné skúsenosti
:
Kontrolný fyzik počas spúšťania EBO V-1, operátor reaktora EBO V-1, vedúci reaktorového bloku EBO V-1, zmenový inžinier EBO V-1, vedúci odboru technického rozvoja EBO, vedúci odboru prevádzky a údržby JE – Slovenský energetický podnik (SEP), hlavný inžinier jadrovej energetiky SEP, operátor a lektor pri prevádzke klasickej elektrárne v Abu Dhabi – Spojené Arabské Emiráty, riaditeľ odboru hodnotenia jadrovej bezpečnosti – Úrad jadrového dozoru SR, námestník riaditeľa pre prevádzku SE – EBO, predseda Úradu jadrového dozoru SR.
Ostatné skúsenosti
:
Podpredseda NUSAC (Koordinácia pomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti) EK a krajiny G 24, guvernér Rady guvernérov MAAE, podpredseda Rady guvernérov MAAE, člen ACSS (poradná skupina generálneho riaditeľa MAAE pre bezpečnostné štandardy), člen INSAG – International Safety Advisory Group, (medzinárodná poradná skupina jadrovej bezpečnosti generálneho riaditeľa MAAE), člen Rady jadrovej bezpečnosti Státního uřadu pro jadernou bezpečnost České republiky, člen misií MAAE – OSART, (tím hodnotenia bezpečnosti prevádzky JE) na JE v Číne, Španielsku, USA, Švajčiarsku, vedúci misií OSART na JE v Číne, Nogent-Francúzsku, Ukraine, Pakistane, Japonsku, USA, Brazílii, Rusku, člen misií MAAE na hodnotenie projektovej bezpečnosti JE Mochovce SR, Dukovany ČR, Paks Maďarsko, vedúci misie hodnotenia nehody jadrového paliva na JE Paks v Maďarsku, člen misií MAAE – IRRT na hodnotenie činnosti a legislatívy jadrových dozorov Maďarska a Mexika, člen misie dozoru USA (US NRC) na jadrovom dozore Litvy a Bulharska, člen poradného výboru jadrovej bezpečnosti prezidenta Arménska
Jazyky
:
aktívne anglicky, rusky

Zita Galgóciová

Zita Galgógiová

Zita Galgóciová, nar. 21.4.1986 v Trnave, žije od svojho narodenia v Bukovej. Ako 17-ročná sa prihlásila do súťaže Miss Universe 2004, ktorá sa konala 20. marca 2004. Túto súťaž ako najmladšia účastníčka súťaže s mierami 88-60-88, vyhrala. Ďalej získala i titul Miss Tip, čo znamená, že bola najviac sympatická čitateľom a poslucháčom médií. Okrem týchto dvoch titulov získala i titul Miss Zepter Cosmetics. V tom čase študovala na Združenej priemyselnej škole v Trnave, ktorú v roku 2005 úspešne ukončila maturitnou skúškou.
Veľký úspech Zita Galgóciová zaznamenala i v svetovom finále súťaže Teen Model of the World v nemeckom Cottbuse, kde získala v konkurencii 50-ich dievčat vynikajúce štvrté miesto.

Je považovaná za jednu z najvyťaženejších slovenských modeliek súčasnosti. Mimo práce na editoriáloch natáča reklamné a televízne spoty. V tuzemsku sme mali možnosť vidieť Zitu v klipe so skupinou Polemic ku piesni Yes, you’re right. Precestovala celý svet od Európy, cez Áziu až po Latinskú Ameriku. Koncom roka 2007 získala v Paríži lukratívnu príležitosť na celosvetovú reklamnú kampaň kozmetiky Bioderma.
Na Slovensku nafotila množstvo editoriálov, reklamných kampaní a v spolupráci s časopisom LA FEMME a agentúrou Focus Model Management sa stala tvárou súťaže „Staň sa LA FEMME FATALE”.

Miška Škrabáková †

Miška Škrabáková

Miška Škrabáková sa narodila 14. mája 1984 v Trnave. Od detstva trénovala na bikrosovom bicykli v dedinke Buková na vybudovanej bikrosovej dráhe, kde trávila väčšinu zo svojho voľna. Svojou húževnatosťou a pevnou vôľou dokázala to, že v tak útlom veku získala veľa ocenení. Počas svojho pretekania ich bolo vyše dvesto. Ako osemročná Miška po prvýkrát vystúpila na najvyšší stupienok víťazov v talianskej Padove a stala sa majsterkou Európy. O rok získala európsku trofej v Märske vo Švédsku, ďalší rok zasa v rakúskom Vöserdorfe a po štvrtýkrát vo francúzskom Vallete. Na svetovej súťaži v Schinleji v Holandsku obsadila druhé miesto a na Majstrovstvách sveta v Michigane, o rok neskôr, 9. miesto. Žiaľ, táto bikrosová hviezdička skoro zhasla. Zahynula po tragickej nehode cestou na prvé kolo Európskeho superpohára, ktoré sa konalo 20. -21. apríla 1996 v holandskom Doetinchene. Stalo sa to 19. apríla 1996 na diaľnici v Nemecku pred mestom Norimberg. Mala veľké plány, ale osud jej nedovolil, uskutočniť ich.

Adresa obecného úradu

Obec Buková – obecný úrad
Buková 50
SK-919 10 Buková
Úradné hodiny:

07:30-15:30 (v stredu až 17:30)

bukova-logo

Technické informácie

Zriadenie sídla: 26.04.2006
WebHosting: WebHouse s.r.o.
Tech. podpora: Invest MF s.r.o.
Správa obsahu: Obec Buková

Štatistiky návštev

On-line: 1 (0 registrovaný)
Dnes: _, včera: _
Za týždeň: _, za mesiac: _
Celkom: _
Vaša IP: 3.229.124.74
Reset počítadla k 1.4.2020 - 159 492

_

Nastavenie zobrazenia

Zoom in Regular Zoom out

Lokálne informácie

GPS súradnice: 48.542947, 17.397204
Obec Buková ® Všetky práva vyhradené !
Skip to content