Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Záruby

Záruby sú najvyšším vrcholom Malých Karpát a majú výšku 768 m.n.m. Na tento vrchol je možné vystúpiť žltou trasou z vlakovej stanice Smolenice a modrou turistickou značkou z centra Smoleníc, resp. po hrebeni červenou značkou. Červená značka vedie zo zrúcaniny Ostrý Kameň, pri vodnej nádrži Buková. V konečnom dôsledku sa všetky značky stretávajú na vrcholovom hrebeni Zárub, ktorý je značený červenou značkou. Takže je len na Vás akú cestu si zvolíte.

Záruby sú vrcholom, ktorý je pomerne veterný. Napriek tomu prechod ich hrebeňa je veľmi peknou túrou v každom ročnom období vrátane zimy. Zaujímavosťou je, že hrebeňom Zárub v minulosti viedla trasa populárneho diaľkového pochodu – Trnavská stovka. Samozrejme, ich hrebeň predstavoval významný test kondície účastníkov pochodu, avšak neskôr bola táto časť trasy z pochodu vylúčená. V súčasnosti sa počas Trnavskej stovky Záruby obchádzajú cez obec Buková.

Ako sa dostať na záruby
Zaparkujete pri vodnej nádrži Buková, následne pôjdete po žltej značke a pod Ostrým Kameňom sa napojíte na červenú značku. Po ceste si potom môžete pozrieť zrúcaninu hradu Ostrý Kameň a následne budete stále po hrebeni nasledovať červené značenie až pokiaľ neprídete na Záruby.