Osobnosti a rodáci

Ing. Miroslav Lipár
Je vedúcim sekcie prevádzkovej bezpečnosti jadrových zariadení, MAAE a v decembri roku 2005 dostal Nobelovu cenu za mier.
Vzdelanie: Slovenská vysoká škola technická Bratislava, Elektrotechnická fakulta, odbor jadrová energetika, Kandidátske minimum – SVŠT Elektrotechnická fakulta
Pracovné skúsenosti: Kontrolný fyzik počas spúšťania EBO V-1, operátor reaktora EBO V-1, vedúci reaktorového bloku EBO V-1, zmenový inžinier EBO V-1, vedúci odboru technického rozvoja EBO, vedúci odboru prevádzky a údržby JE – Slovenský energetický podnik (SEP), hlavný inžinier jadrovej energetiky SEP, operátor a lektor pri prevádzke klasickej elektrárne v Abu Dhabi – Spojené Arabské Emiráty, riaditeľ odboru hodnotenia jadrovej bezpečnosti – Úrad jadrového dozoru SR, námestník riaditeľa pre prevádzku SE – EBO, predseda Úradu jadrového dozoru SR.
Ostatné skúsenosti: Podpredseda NUSAC (Koordinácia pomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti) EK a krajiny G 24, guvernér Rady guvernérov MAAE, podpredseda Rady guvernérov MAAE, člen ACSS (poradná skupina generálneho riaditeľa MAAE pre bezpečnostné štandardy), člen INSAG – International Safety Advisory Group, (medzinárodná poradná skupina jadrovej bezpečnosti generálneho riaditeľa MAAE), člen Rady jadrovej bezpečnosti Státního uřadu pro jadernou bezpečnost České republiky, člen misií MAAE – OSART, (tím hodnotenia bezpečnosti prevádzky JE) na JE v Číne, Španielsku, USA, Švajčiarsku, vedúci misií OSART na JE v Číne, Nogent-Francúzsku, Ukraine, Pakistane, Japonsku, USA, Brazílii, Rusku, člen misií MAAE na hodnotenie projektovej bezpečnosti JE Mochovce SR, Dukovany ČR, Paks Maďarsko, vedúci misie hodnotenia nehody jadrového paliva na JE Paks v Maďarsku, člen misií MAAE – IRRT na hodnotenie činnosti a legislatívy jadrových dozorov Maďarska a Mexika, člen misie dozoru USA (US NRC) na jadrovom dozore Litvy a Bulharska, člen poradného výboru jadrovej bezpečnosti prezidenta Arménska
Jazyky: aktívne anglicky, ruskyZita Galóciová
Zita Galgóciová, nar. 21.4.1986 v Trnave, žila od svojho narodenia v Bukovej. Ako 17-ročná sa prihlásila do súťaže Miss Universe 2004, ktorá sa konala 20. marca 2004. Túto súťaž ako najmladšia účastníčka súťaže s mierami 88-60-88, vyhrala. Ďalej získala i titul Miss Tip, čo znamená, že bola najviac sympatická čitateľom a poslucháčom médií. Okrem týchto dvoch titulov získala i titul Miss Zepter Cosmetics. V tom čase študovala na Združenej priemyselnej škole v Trnave, ktorú v roku 2005 úspešne ukončila maturitnou skúškou.
Veľký úspech Zita Galgóciová zaznamenala i v svetovom finále súťaže Teen Model of the World v nemeckom Cottbuse, kde získala v konkurencii 50-ich dievčat vynikajúce štvrté miesto.

Je považovaná za jednu z najvyťaženejších slovenských modeliek súčasnosti. Mimo práce na editoriáloch natáča reklamné a televízne spoty. V tuzemsku sme mali možnosť vidieť Zitu v klipe so skupinou Polemic ku piesni Yes, you’re right. Precestovala celý svet od Európy, cez Áziu až po Latinskú Ameriku. Koncom roka 2007 získala v Paríži lukratívnu príležitosť na celosvetovú reklamnú kampaň kozmetiky Bioderma. Na Slovensku nafotila množstvo editoriálov, reklamných kampaní a v spolupráci s časopisom LA FEMME a agentúrou Focus Model Management sa stala tvárou súťaže „Staň sa LA FEMME FATALE”.Miška Škrabáková
Miška Škrabáková sa narodila 14. mája 1984 v Trnave. Od detstva trénovala na bikrosovom bicykli v dedinke Buková na vybudovanej bikrosovej dráhe, kde trávila väčšinu zo svojho voľna. Svojou húževnatosťou a pevnou vôľou dokázala to, že v tak útlom veku získala veľa ocenení. Počas svojho pretekania ich bolo vyše dvesto. Ako osemročná Miška po prvýkrát vystúpila na najvyšší stupienok víťazov v talianskej Padove a stala sa majsterkou Európy. O rok získala európsku trofej v Märske vo Švédsku, ďalší rok zasa v rakúskom Vöserdorfe a po štvrtýkrát vo francúzskom Vallete. Na svetovej súťaži v Schinleji v Holandsku obsadila druhé miesto a na Majstrovstvách sveta v Michigane, o rok neskôr, 9. miesto. Žiaľ, táto bikrosová hviezdička skoro zhasla. Zahynula po tragickej nehode cestou na prvé kolo Európskeho superpohára, ktoré sa konalo 20. -21. apríla 1996 v holandskom Doetinchene. Stalo sa to 19. apríla 1996 na diaľnici v Nemecku pred mestom Norimberg. Mala veľké plány, ale osud jej nedovolil, uskutočniť ich.